Co sądzicie o postępowaniach w Sądzie Pracy?

Frezja

Użytkownik

#2015-06-17 15:26:05 
Z tego co wiem i co informują media, pracownicy bardzo rzadko decydują się na ubieganie się o swoje prawa przed sądem, nawet jeśli pracodawcy mocno naruszają ich prawa, nawet w sposób rażący. Jak myślicie, z czego to wynika, obawy przed zemstą czy kłopotami czy może po prostu niechęcią do pozywania kogoś do sądu? Wydaje mi się, że takich spraw nigdy nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza że słyszałam, że pracownik ma w takim sądzie dużo łatwiej niż pracodawca, więc wydaje mi się, że pracownicy powinny chętnie zgłaszać się do takich organów. Tymczasem ich prawa są nagminnie łamane, a oni nie reagują…

Fatamorgana

Użytkownik

#2016-10-19 08:53:19 
Z czego to wynika? Myślę, że z tego co napisałaś, ale przyczyną jest też wiele innych czynników. Przede wszystkim każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że sądy nie są w Polsce za dobrze postrzegane. Tzn. może nie ma za bardzo wątpliwości co do ich niezawisłości, ale za to wiadomo, że postępowania sądowe nawet w błahych sprawach mogą toczyć się bardzo długo. Poza tym w świadomości wielu osób wiąże się to z dużymi kosztami (co wcale tak nie wygląda, gdyż to przegrany ponosi koszty procesu), problem jest też ze znalezieniem prawnika oraz wypłatą mu wynagrodzenia, gdyż zwykle pracownik, który ma powód, by zgłosić się do Sądu Pracy, nie jest w najlepszej sytuacji finansowej. I wreszcie, pracownicy bardzo często nie znają swoich praw, zwłaszcza jeśli są to osoby słabo wykształcone, tzw. Szeregowi pracownicy. I takie osoby często myślą, że nie znaczą nic wobec wielkich firm i są z góry skazane na porażkę. Też uważam, że to bardzo źle, tym bardziej, że osoby takie nawet nie zdają sobie sprawy, jak wiele tracą, gdyż Sąd Pracy znacznie bardziej idzie na rękę pracownikowi, który pozywa swojego pracodawcę, niż pozwanemu pracodawcy. Warto więc byłoby zwiększać świadomość ludzi. Myślę, że organy państwowe powinny się tym lepiej zająć. Dobrze byłoby także, gdyby więcej osób wiedziało, że usługi prawnicze w takich sprawach wcale nie muszą tak dużo kosztować, a dobrego adwokata w Łodzi, Warszawie czy innym mieście zajmującego się tymi sprawami można znaleźć bardzo łatwo.

miranda

Użytkownik

#2016-10-19 09:01:43 
Tak, ale pracownik występujący z roszczeniem do Sądu Pracy nie musi wcale mieć pełnomocnika w postaci wykwalifikowanego adwokata, prawda? Choć oczywiście pomoc prawnika zawsze się przyda, choćby w pokierowaniu człowiekiem, dokąd ma się udać i jakie ma prawa. Pracownik nie musi też znać się na formalnościach, bo organy sądownicze w tym przypadku bardzo pomagają więc też zgadzam się z opinią, że warto decydować się na takie postępowania i nikt nie powinien się tego obawiać ani z góry zakładać porażki.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015